8 Najczęstszych Błędów w Nauce Angielskiego – Jak Ich Unikać?
We wcześniejszych artykułach poruszaliśmy już temat niezawodnych sposobów na naukę języka angielskiego. Pisaliśmy o tym, co robić, aby nauka była jak najbardziej efektywna oraz wystarczająco satysfakcjonująca. Pora więc skupić się na odwrotności tych zagadnień, czyli na błędach, które często popełniamy podczas nauki języka angielskiego.
Najlepiej uczymy się na błędach
Prawdą jest, że wyciąganie wniosków z popełnianych błędów jest bardzo skuteczną metodą nauki, nie tylko w kwestii nauki języków obcych, ale też w wielu innych tematach życiowych. Dlatego nawet jeśli okaże się, że popełniasz wszystkie z omawianych przez nas błędów – nie przejmuj się! Najważniejsze jest to, że będziesz miał ich świadomość i będziesz mógł pracować nad tym, aby wyeliminować je ze swojej nauki języka angielskiego. Oto one:
1. Brak regularności w nauce
W nauce jakiejkolwiek nowej umiejętności najważniejsza jest regularność. Lepiej jest poświęcić na nią codziennie 5 minut niż raz na dwa tygodnie organizować dwugodzinne sesje. Dzięki regularności w nauce języka angielskiego będziesz szybko przyswajał nowe treści, porządkował je i wykorzystywał w praktyce.
2. Tłumaczenie polskich zdań
Często ucząc się języka, a szczególnie mówienia, możesz za bardzo polegać na tłumaczeniu fraz i zwrotów z języka polskiego na angielski. Angielska gramatyka, składnia i sposób konstruowania zdań znacznie różni się od polskiej. Może być Ci bardzo trudno przetłumaczyć dosłownie to, co chcesz powiedzieć. Zamiast tego, staraj się składać swoją wypowiedź od razu z angielskich elementów. Dzięki temu przyzwyczaisz się do sposobu budowania zdań po angielsku, a Twoja komunikacja szybciej stanie się płynna i swobodna.
3. Mało uwagi poświęconej na wymowę
Prawidłowa wymowa jest znaczącym elementem skutecznej komunikacji po angielsku. Zdarza się, że przez nieprawidłową wymowę lub akcent możesz powiedzieć coś zupełnie innego, niż to, co chciałeś. Przykładem mogą być słowa: accept (akceptować) i except (z wyjątkiem), które znaczą zupełnie coś innego, a mogą być wymawiane bardzo podobnie, szczególnie przez początkujących. W temacie wymowy najlepszym sposobem na jej doskonalenie są zajęcia z Native Speakerem, podczas których nauczysz się też odpowiednio akcentować wyrazy oraz będziesz miał okazję, aby skorygować własne błędy w tym zakresie.
4. Wkuwanie samych słówek
Szeroki zasób słownictwa jest bardzo ważnym elementem skutecznej komunikacji po angielsku, dlatego warto stale je rozwijać. Jednak warto od początku uczyć się nowych słówek w przemyślany sposób. Jednym z takich sposobów jest nauka słówek wraz z kontekstem, czyli użytych w jakimś zdaniu lub zwrocie. To pomoże Ci nauczyć się od razu wykorzystywać nowopoznane słownictwo w praktyce.
5. Strach przed popełnianiem błędów
Wielu z nas, szczególnie tych początkujących, doświadcza blokady językowej. Jedną z możliwych przyczyn takiej bariery jest właśnie strach przed popełnianiem błędów. Niektórzy wolą nie odezwać się wcale niż powiedzieć coś niepoprawnie i najchętniej zaczęliby mówić dopiero, kiedy ich umiejętności byłyby na zadowalającym ich poziomie. Niestety, to po prostu niemożliwe, aby nauczyć się skutecznie komunikować po angielsku bez mówienia i popełniania błędów. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie postaraj się zadbać o komfortową atmosferę na zajęciach, między innymi poprzez odpowiedniego dla Ciebie nauczyciela.
6. Skupienie na jednej umiejętności językowej
Wyróżniamy cztery główne umiejętności językowe: czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie. Skupianie się na tylko jednej z nich lub odrzucanie wybranych aspektów może spowodować, że Twoja nauka nie będzie do końca efektywna, a Twoje postępy nierównomierne.
7. Porównywanie się z innymi
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że każdy z nas jest zupełnie inny, ma swoje własne preferencje i tempo nauki. Nie ma sensu porównywać się do koleżanki, która nauczyła się płynnie mówić w pięć miesięcy, ponieważ nigdy nie wiemy, jakie predyspozycje ma dana osoba, jakich metod używała i na ile trwałe są jej postępy. Najlepiej jest skupić się na sobie, swojej nauce i zadbać o dostosowanie lekcji do swoich potrzeb i wymagań. Idealnym rozwiązaniem są w takim przypadku indywidualne zajęcia z Native Speakerem.
8. Poddawanie się
Miałam napisać, że nauka języka to maraton a nie wyścig, ale stwierdziłam, że maraton niektórym może kojarzyć się niekoniecznie dobrze. 😉 Jednak prawdą jest, że trzeba poświęcić na nią sporo czasu i zaangażowania – wtedy jest najbardziej efektywna. Skup się na docenianiu małych postępów, wykorzystuj na bieżąco nowe umiejętności w praktyce i postaraj się uprzyjemnić sobie naukę (o tym, jak to zrobić pisaliśmy w jednym z naszych artykułów), żeby poddanie się nie przyszło Ci nawet do głowy. 😊
Podsumowanie
Jeśli przeczytałeś ten artykuł do końca to można przypuszczać, że uczysz się języka angielskiego i zależy Ci na rozwoju w tej dziedzinie, dlatego nieważne, ile z tych błędów popełniasz, ważne, że masz chęci! Teraz, kiedy już wiesz, jak usprawnić swoją naukę i sprawić, że będzie bardziej efektywna możesz skupić się na niej jeszcze bardziej, czerpać z niej więcej radości i obserwować swoje postępy.