Angielski przez słuch: Jak podcasty i audiobooki mogą rewolucjonizować Twoją naukę?

Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób zwiększyć efektywność nauki języka angielskiego. Oprócz zajęć grupowych lub indywidualnych lekcji z native speakerem chcielibyśmy zrobić coś jeszcze, aby jeszcze bardziej zanurzyć się w angielski i tym samym lepiej chłonąć nowe informacje. Jednym z takich sposobów jest słuchanie różnych treści po angielsku. 

Podcasty i audiobooki jako narzędzia uzupełniające naukę języka angielskiego 

W dzisiejszym świecie najróżniejsze platformy streamingowe i sklepy oferują nam dostęp do ogromnej ilości podcastów i audiobooków. Poszerzając swoje preferencje o materiały w języku angielskim – natrafimy na tak dużo różnych opcji, że możemy mieć spory problem z wyborem. Nieważne, czym się interesujesz, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. 

Audiobooki, jako źródło opowieści i wiedzy 

Wśród audiobooków dostępnych w języku angielskim znajdziesz zarówno książki dokumentalne, popularnonaukowe czy naukowe, ale też oczywiście powieści i opowiadania. Niezależnie, jaki gatunek wybierzesz i tak dowiesz się czegoś nowego.  

Słuchanie powieści, opowiadań i innych audiobooków o treści fabularnej powoli Ci poznać nowe słownictwo, zwroty i związki frazeologiczne. Wyrażona przez autora ekspresja bohaterów da Ci pole do nauki wyrażeń ekspresyjnych, które możesz wykorzystać w rzeczywistości mówiąc o swoich emocjach lub odczuciach. 

Z kolei, jeśli zależy ci na zdobyciu konkretnej wiedzy, wybierz audiobooki popularnonaukowe. Słuchanie ich z pewnością będzie wymagało więcej skupienia, jednak satysfakcja po zrozumieniu książki czytanej po angielsku jest warta tego wysiłku.  

Podcasty pełne interesujących treści 

Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku podcastów. Ich dostępność i tematyka jest tak szeroka, że bez problemu znajdziesz treści idealne dla siebie. 

Pamiętaj, że uzupełnianie nauki o słuchanie podcastów lub audiobooków to świetny sposób na połączenie nauki z przyjemnością. Wybrana przez Ciebie tematyka nie ma większego znaczenia, bo najważniejszy jest sam kontakt z językiem. Przyznasz sam, że słuchanie wywiadu z Twoim ulubionym zespołem lub gwiazdą filmową jako element nauki angielskiego brzmi zachęcająco. 😊 

Od pasywnego słuchacza do aktywnego uczestnika: 

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej – słuchanie treści po angielsku jest doskonałym uzupełnieniem Twojej nauki języka angielskiego, jednak nie powinno być jej główną częścią. Zatem co możesz zrobić, żeby nawet ten pomocniczy element był jak najbardziej efektywny? 

Przede wszystkim, poznaj różnicę między słuchaniem pasywnym a słuchaniem aktywnym. Samo puszczanie w tle treści po angielsku lub zasypianie przy nich niewiele Ci pomoże. Aby wyciągnąć z tego sposobu jak najwięcej konieczne będzie Twoje zaangażowanie. 

Czym jest aktywne słuchanie? Przede wszystkim, aktywne słuchanie oznacza rozumienie odbieranych treści. Pewnie znasz to uczucie, kiedy czytasz jakąś niezbyt ciekawą dla Ciebie książkę i po chwili orientujesz się, że nie masz pojęcia, co przed chwilą przeczytałeś, bo myślami byłeś zupełnie gdzie indziej. 

Tak samo może być ze słuchaniem, dlatego postaraj się rozumieć, to co słyszysz, ale też powtarzać poszczególne wyrażenia, notować je, a nawet przewidywać ciąg dalszy wypowiedzi. 

Konwersacje w podcastach a Twoja komunikacja 

Myślę, że nie zdziwi Cię fakt, że najbardziej pomocne w nauce płynnego mówienia po angielsku jest właśnie mówienie. Słuchanie, siłą rzeczy, pozwoli Ci rozumieć coraz więcej, ale czy możesz wykorzystać je też do rozwijania swobodnej komunikacji? 

Jak najbardziej! W tym przypadku najlepsze będzie słuchanie podcastów opartych na dialogu. Podczas słuchania ich wyłapiesz różne zwroty i słownictwo typowe dla języka mówionego. Zapisując je, a następnie powtarzając włączysz je do swojego umysłowego słownika i zaczniesz używać ich w praktyce. 

Słuchanie jako forma zanurzenia językowego 

Największą zaletą słuchania anglojęzycznych podcastów i audiobooków jako uzupełnienie nauki języka jest z pewnością ich dostępność, ale też możliwość wykorzystania. Zauważ, że możesz to robić praktycznie wszędzie – podczas spaceru, sprzątania, gotowania, relaksu z zamkniętymi oczami lub po prostu w drodze do pracy.  

W ten sposób zastosujesz metodę zanurzenia językowego, która jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod nauki i w dużym skrócie polega na otaczaniu się językiem, kiedy tylko jest to możliwe. 

Podsumowanie 

Słuchanie podcastów i audiobooków po angielsku jest świetnym elementem uzupełniającym Twoją naukę. Jeśli jednak rozpoczęcie przygody z nauką angielskiego jest jeszcze przed Tobą zastanów się nad spróbowaniem zajęć indywidualnych online z native speakerem. Jest to niezwykle skuteczny i wygodny sposób na poznawanie tego języka, który możesz uzupełnić właśnie słuchaniem podcastów lub audiobooków!