Jak opanować podstawy angielskiego?
Nauka języka angielskiego jednym przychodzi łatwo, a inni muszą poświęcić na nią zdecydowanie więcej czasu i energii. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, może to być dla Ciebie świetna przygoda. Nauka nowych rzeczy i stałe pogłębianie swojej wiedzy na jakikolwiek temat są niezwykle stymulujące dla mózgu. Jednak, dlaczego warto skupić się właśnie na angielskim?
Dlaczego warto znać angielski?
Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Posługując się nim dogadasz się skutecznie w prawie każdym zakątku świata. Jego znajomość umożliwia też dostęp do wielu zasobów kulturowych i edukacyjnych, które są dostępne jedynie w wersji anglojęzycznej. W skrócie, na pewno kiedyś podziękujesz sobie za to, że zdecydowałeś się włożyć wysiłek w lepsze poznanie tego języka.
Powrót do podstaw
Aktualnie dzieci są uczone angielskiego już od najmłodszych lat. W przedszkolu poznają pierwsze słówka a w podstawówce uczą się używać prostych czasów i innych konstrukcji gramatycznych. Po ukończeniu szkoły lub studiów, podczas których mamy do czynienia z lektoratami, zazwyczaj język angielski odchodzi w niepamięć. Wszyscy wiemy, że niewykorzystywane umiejętności mają tendencję do zanikania. W późniejszym czasie często okazuje się, że znajomość angielskiego jest potrzebna lub byłaby po prostu mile widziana, więc postanawiamy wrócić do nauki i często do… podstaw.
Poziom wiecznie początkujący
Wielu z nas dotyczy problem poziomu wiecznie początkującego. To znaczy, że mamy wiedzę teoretyczną, spory zasób słownictwa i dużo rozumiemy, ale problem pojawia się, kiedy chcemy te umiejętności wykorzystać w praktyce. Przez nieużywanie języka angielskiego na co dzień możemy też odczuwać blokadę językową, która skutecznie zniechęca nas do kolejnych prób podjęcia konwersacji po angielsku. I w ten sposób cały czas dzielnie zaczynamy od podstaw. O tym, co zrobić, aby przerwać ten ciąg dowiesz się w dalszej części artykułu.
4 podstawowe obszary języka
Mówiąc o 4 podstawowych obszarach nauki języka angielskiego mamy na myśli mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Ważne jest to, aby podczas nauki skupiać się na rozwijaniu każdego z nich. Jednak obszarem, który zazwyczaj sprawia najwięcej trudności jest mówienie. Aby przełamać blokadę i nauczyć się płynnie mówić po angielsku zachęcamy do spróbowania zajęć konwersacyjnych z native speakerem.
Sposoby na naukę języka
Jak wiemy, każdy człowiek jest inny. Każdy z nas ma różne potrzeby, przyzwyczajenia i metody, które najlepiej na niego działają. Jednak jest parę sposobów, które wyróżniają się dużą skutecznością. Oto one:
- Zajęcia indywidualne – to najwygodniejsza opcja. Dzięki takiej formule lektor może skupić się w pełni na Twoich potrzebach i zainteresowaniach, a także dobrać najlepsze narzędzia dydaktyczne. O pełni wygody i komfortu mówimy też w przypadku zajęć indywidualnych online z native speakerem.
- Aplikacje językowe i fiszki – dostępnych jest mnóstwo różnych aplikacji do nauki języka, co jest jednocześnie plusem i minusem tego sposobu. Plusem jest atrakcyjna, interaktywna forma i możliwość nauki dosłownie wszędzie. Natomiast minusem jest paradoksalnie ogromny wybór – łatwo trafić na niezadowalający nas produkt.
- Filmy, seriale i książki po angielsku – oglądając film warto wybierać opcję z anglojęzycznym lektorem i ewentualnie polskimi napisami. Dzięki temu osłuchasz się z językiem, poznasz angielską wymowę, a jednocześnie obejrzysz coś ciekawego.
- Czasopisma do nauki języka angielskiego – warto sprawdzić czasopisma stworzone specjalnie do nauki angielskiego. Możesz czytać artykuły w nich zawarte, jak w normalnej gazecie. To także jeden ze sposobów należących do tych ‘’’mimochodem”.
Inne wskazówki
Oprócz wymienionych wyżej sposobów istnieje też parę tricków, które sprawią, że nauka będzie dla Ciebie jeszcze łatwiejsza.
Po pierwsze, rozmawiaj, kiedy tylko masz okazję. Nie bój się popełniać błędów – zazwyczaj nikt inny nie zwraca na nie takiej uwagi, jak Ty. Im więcej będziesz mówić, tym lepiej będziesz mówić. Tak, to naprawdę takie proste!
Po drugie, postaraj się mieć styczność z angielskim jak najczęściej. Wybieraj angielskie filmy, seriale i zmień język w telefonie. Im więcej Twojej codzienności będzie odbywać się po angielsku, tym szybciej załapiesz różne rzeczy.
Po trzecie, postaraj się myśleć po angielsku zamiast tłumaczyć. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi o to, żebyś podczas tworzenia zdań wykorzystywał frazy, które znasz. Mogą to być najprostsze zdania i konstrukcje, ale dzięki temu łatwiej będzie powiedzieć Ci cokolwiek. Sam proces wymyślania zdania po polsku, a następnie tłumaczenie go w głowie i szukanie ewentualnych zamienników dla nieznanych nam słów jest na tyle energochłonny, że możesz już stracić ochotę na mówienie.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest wielkim plusem. Warto zainwestować swój czas i energię na rozwój umiejętności językowych. Nawet, jeśli oznacza to kolejne zaczynanie od podstaw! 😊