jak poprawić angielski poprzez czytanie

Kiedy czytasz i widzisz słówko, którego nie rozumiesz powinieneś:
A) przestać czytać i sprawdzić znaczenie tego słowa,
czy
B) powinieneś kontynuować czytanie?
Zaraz odpowiemy sobie na to pytanie ale najpierw wyjaśnijmy sobie terminy intensive reading i extensive reading.

Kiedy czytasz i zaczynasz analizować każde przeczytane słowo, nazywamy to intensive reading. Czyli koncentrujesz się na języku i zatrzymujesz się kiedy chcesz nauczyć się czegoś nowego (sprawdzasz znaczenie słowa/zdania), natomiast Extensive reading jest wtedy kiedy nie zatrzymujesz się, tylko czytasz dla przyjemności.  Czytasz po to aby cieszyć się książką. 
Aby właściwie odpowiedzieć sobie na pytanie co jest lepsze, musimy jeszcze ustalić jakie książki powinieneś czytać 🙂
Pod uwagę powinniśmy wziąć:

1. Rodzaj książki.
2. Poziom książki.
3. Jak bardzo Cię interesuje.

Każdy jest inny i pamiętaj o tym aby wybrać kategorię książki, która Ciebie interesuje. Ważny jest też poziom książki. Jeżeli musisz zatrzymywać się przy każdym zdaniu aby sprawdzić nowe słówko, wówczas nie będziesz mieć przyjemności z czytania.

Świetnym rozwiązaniem jest sprawdzenie Graded Readers. Są to książki, które zostały specjalnie przystosowane dla tych którzy uczą się angielskiego.

Pamiętaj, że najważniejsze jest aby znaleźć książkę, którą będziesz czytać z przyjemnością. Ważne aby cieszyć się z czytania ponieważ wtedy chcemy czytać więcej.

Książki w języku angielskim możemy zakupić na Amazon, a oprócz tego Amazon oferuje nam opcję Look inside. Dzięki temu możemy zacząć czytać książkę i sprawdzić czy jest ona dla nas odpowiednia. Warto również sprawdzić czy dla danej książki jest wersja audio.

Wracając do Intensive Reading / Extensive Reading. Które powinieneś wybrać? My polecamy obydwa 🙂

Poniżej opis jak to robić:

  • Czytaj rozdział na raz
  • Zaznacz słowa, których nie rozumiesz – ale nie przestawaj czytać
  • Po ukończeniu rozdziału wróć i sprawdź znaczenie zaznaczonych słów.

I teraz bardzo ważne, zaznaczając słowo którego nie rozumiesz zaznacz też całe zdanie. Następnie stwórz z tym zdaniem Flashcard, używając do tego np. aplikacji Anki https://www.ankiapp.com/

O tym jak możesz lepiej wykorzystać Flashcards, opiszemy wkrótce.

Dzięki połączeniu intensive reading oraz extensive reading, włączając do tego odsłuchiwanie książek w wersji audio, znacząco poprawisz swój angielski nie tylko pod względem słownictwa ale również słuchania. Szczerze polecam!