Nauka słówek - ciekawe i skuteczne sposoby na utrwalanie nowego słownictwa

Każdy, kto uczył się kiedyś jakiegokolwiek języka obcego wie, jak ważne jest stałe poszerzanie słownictwa. Oczywiście, samo słownictwo, bez znajomości choćby podstawowych zasad gramatycznych zapewni Ci mało skuteczną komunikację, jednak bez tego słownictwa skuteczna komunikacja będzie zupełnie niemożliwa. 

Skąd brać nowe słówka? 

To pytanie może nasuwać się na myśl szczególnie tym z Was, którzy mają już jakąś bazę. Często opieramy nasze rozmowy na ciągle tych samych, fundamentalnych zwrotach. Jednak skąd czerpać nowe wyrażenie, kiedy zdecydujesz, że chcesz urozmaicić swoją komunikację po angielsku? 

Przede wszystkim, możesz poprosić swojego nauczyciela o listę nowych słówek przedstawianych Ci na każdej lekcji. Dostępnych jest także mnóstwo aplikacji pozwalających na poszerzanie swojego zasobu słownictwa. Możesz też wykorzystać swój wieczorny relaks przy ulubionym serialu na wypisywanie z niego nieznanych Ci dotąd słówek – idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym! 

Powtórzenia, powtórzenia i jeszcze raz powtórzenia 

Najlepszym sposobem na utrwalenie nowego słownictwa jest stare i nudne (tylko pozornie) powtarzanie. Metoda nauki stara jak świat, ale bardzo skuteczna, kiedy podejdziemy do niej w nieco bardziej nowoczesny sposób. 

Metoda powtarzania rozłożonego w czasie jest bardzo prosta – nowo poznane słówka czy informacje powtarzamy częściej na początku. Następnie, kiedy już zaczynamy czuć, że ta wiedza „siada” nam w głowie, zwiększamy odstępy czasowe między powtórkami. To trochę jak z podlewaniem rośliny: na początku, gdy jest młoda, potrzebuje więcej wody, ale gdy już się ukorzeni, mniej. 

Dlaczego to działa? Otóż nasz mózg lepiej zapamiętuje informacje, które wydają się być „ważne” – a co może być ważniejsze od czegoś, co próbujemy sobie przypomnieć wielokrotnie? W dodatku, gdy informacje są powtarzane w różnych odstępach czasowych, mózg musi się bardziej postarać, aby je przypomnieć, co wzmacnia naszą pamięć długotrwałą. 

Technika łączenia słów w opowieści 

Kolejnym skutecznym sposobem na utrwalenie nowo poznanych słówek jest łączenie ich w ciekawe historie. Poproś swojego lektora o listę słówek poznanych na poprzedniej lekcji i postaraj się ułożyć historię wykorzystującą wszystkie wyrazy. W ten sposób możesz stworzyć naprawdę ciekawe i często bardzo zabawne opowieści.  

Pisz, mów, słuchaj: wykorzystuj wiedzę w każdy sposób 

Dla trwałego wzbogacenia Twojego zasobu słownictwa o nowe wyrazy postaraj się wykorzystywać je w każdy możliwy sposób. Spróbuj wplatać je w konwersacje, w wiadomości pisanie i wyłapuj je z treści słuchanych.  

Ponadto, otaczaj się nowymi słówkami. Nie musisz tego robić dosłownie – oblepiając swój cały dom i meble dookoła małymi karteczkami samoprzylepnymi. Wystarczy, że będziesz starał się nazywać przedmioty wokół Ciebie (nie tylko w domu – tam opcje są ograniczone 😉), a także wprowadzał do swojego życia coraz to więcej elementów języka angielskiego. Tą metodę nazywamy zanurzeniem językowym, a jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej sprawdź nasze poprzednie artykuły (dowiedz się więcej).

Słowa w akcji: Praktyczne zastosowanie z native speakerami

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na naukę i utrwalanie nowopoznanych rzeczy (niezależnie od dziedziny) jest wykorzystywanie ich w praktyce. To znaczy, że warto włożyć wysiłek we wplatanie nowych słówek do codziennych konwersacji.  

Jednak co, jeśli na co dzień nie masz możliwości, aby porozmawiać z kimś po angielsku? Tutaj z pomocą przychodzą indywidualne zajęcia z Native Speakerem. Dzięki takim lekcjom możesz na bieżąco poznawać, wykorzystywać i utrwalać nowe słownictwo. Ponadto, dzięki zajęciom indywidualnym i personalizacji możesz skupić się jedynie na interesujących Cię tematach. W końcu im bardziej interesujący dla Ciebie temat, tym przyjemniejsza jest dla Ciebie nauka.  

Feedback od native speakerów: Korekta i wzbogacenie

Kolejną zaletą indywidualnych zajęć z Native Speakerem jest bieżący feedback. Lektor, który całą swoją uwagę ma przekierowaną na Ciebie może na bieżąco korygować Twoje błędy i wskazywać Ci właściwą drogę. Niestety, o tym, że najlepiej uczymy się na własnych błędach dowiedział się już pewnie każdy z nas. Zajęcia indywidualne to najbardziej odpowiednia przestrzeń do popełniania błędów i czerpania z nich nauki w komfortowej atmosferze. 

Podsumowanie 

Nieustanne poszerzanie swojego zasobu słownictwa jest niezbędne, aby skutecznie, płynnie i swobodnie komunikować się po angielsku. Po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, że nauka nowych słówek nie musi być żmudna, męcząca i mało efektywna. Wręcz przeciwnie! Dzięki zaangażowaniu i wykorzystaniu odpowiednich metod możesz sprawić, że będzie to dla Ciebie ciekawe i przyjemne zajęcie.