Angielski dla zaawansowanych: Jak przeskoczyć z poziomu średniego na wyższy?

Język angielski jest podstawowym językiem we współczesnej, międzynarodowej komunikacji. Coraz więcej firm wymaga od pracowników jego znajomości, dzieci uczą się go od przedszkola a i coraz więcej dorosłych postanawia wrócić do nauki angielskiego, chociażby po to, żeby skutecznie porozumiewać się podczas zagranicznych wakacji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób może pochwalić się językiem na poziomie B2 lub C1. Jednak co w sytuacji, kiedy chcemy być jeszcze lepsi? Co robić, aby poszerzyć swoje umiejętności językowe? 

Skąd wiesz, że jesteś gotowy na poziom zaawansowany?

Zacznijmy jednak od tego, jak dowiedzieć się na jakim poziomie znajdujesz się obecnie. To proste, kiedy posiadasz certyfikat z danego poziomu lub ciągle uczysz się języka i jesteś na bieżąco z ocenianiem swoich postępów. 

Jednak co zrobić, kiedy nie masz pojęcia na jakim poziomie jesteś? Najlepiej, aby ocenił to doświadczony nauczyciel. Ustalenie Twojego aktualnego poziomu jest możliwe na bezpłatnej lekcji próbnej w naszej szkole. 

Możesz też sięgnąć po testy diagnostyczne, których jest w internecie całe mnóstwo.  

Jednak co dalej, kiedy dowiesz się, że etap początkującego jest już dawno za Tobą i znajdujesz się na poziomie średniozaawansowanym?  

Angielski na co dzień: Jak zanurzyć się w języku?

Kluczem do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności językowych jest zanurzenie językowe, czyli otaczanie się językiem angielskim tak często, jak to tylko możliwe. Posługując się językiem angielskim na średnim poziomie bez problemu poradzisz sobie z przeczytaniem książki lub obejrzeniem filmu po angielsku. Na początku możesz zacząć od książek lub filmów, które już znasz, a najlepiej od takich, które znasz na pamięć. Z czasem możesz wybierać coraz więcej treści po angielsku i zastępować nimi te w języku ojczystym. To pomoże Ci rozwinąć jeszcze bardziej Twoje umiejętności językowe. 

Mała rozmowa, wielkie możliwości: Sztuka small talk’u

Często okazuje się, że najtrudniejsze są dla nas właśnie te małe rozmowy, czyli tzw. small talk. Small talk to niezobowiązująca pogawędka zahaczająca o łatwe i przyjemne tematy dotyczące życia codziennego. Idealnym przykładem small talku jest rozmowa o pogodzie lub planach na weekend. Niektórzy z nas potrafią być urodzonymi mistrzami small talku, ale są też tacy, dla których te luźne pogawędki stanowią największe wyzwanie. W takim przypadku najlepsze będą zajęcia z Native Speakerem, podczas których na bieżąco ćwiczyć swoje umiejętności komunikacyjne potrzebne w luźnych rozmowach po angielsku. 

Gramatyczne zawiłości

Kolejnym krokiem na Twojej drodze do coraz wyższego poziomu języka angielskiego jest poznanie skomplikowanych struktur gramatycznych. To czas na to, aby zacząć używać czasów, które potrafią odstraszyć samą swoją nazwą! Skuteczna komunikacja jest możliwa przy użyciu jedynie prostych struktur, ale znajomość tych trudniejszych z pewnością doda elegancji Twoim konwersacjom.

Poszukiwanie nowych wyrażeń

Niezwykle istotne jest także ciągłe poszerzanie zasobu słownictwa. Kiedy komunikacja w języku angielskim nie sprawia Ci już żadnego problemu, spróbuj skupić się na używaniu synonimów znanych Ci słówek i poznawaniu coraz to nowych wyrażeń. Możesz wplatać w rozmowy metafory i zwroty typowe dla języka mówionego. Dobrym pomysłem będzie też popracowanie nad akcentem, kiedy podstawy angielskiego masz już w małym palcu. 

Jak Native Speaker może Ci pomóc?

Najskuteczniejszym sposobem, który pomoże Ci rozwinąć Twoje umiejętności językowe i przenieść się na wyższy poziom są indywidualne lekcje z Native Speakerem. Dlaczego? 

Po pierwsze, ze względu na personalizację. Podczas takich zajęć nie musisz dopasować się do grupy i jej poziomu. Możesz pracować nad doskonaleniem swoich umiejętności komunikacyjnych w dopasowanym do Ciebie tempie, w interesującym dla Ciebie obszarze tematycznym i z wykorzystaniem optymalnych narzędzi dydaktycznych (np. zajęć 360). 

Po drugie, podczas lekcji z Native Speakerem ćwiczysz naturalną konwersację i uczysz się na bieżąco reagować. Dzięki temu pracujesz nie tylko nad wymową, akcentem i słownictwem, ale też poznajesz niuanse kulturowe języka angielskiego. 

Po trzecie, regularne zajęcia z Native Speakerem zapewniają Ci stały kontakt z językiem angielskim i stają się elementem zanurzenia językowego. To pozwoli Ci być ciągle na bieżąco w swoim rozwoju językowym. 

Podsumowanie

Nauka języka angielskiego to tak naprawdę droga bez końca. Zawsze znajdzie się coś nowego do przyswojenia i coś, co można udoskonalić. Cały czas można pracować nad tym, aby być coraz lepszym i wznieść się na wyższe poziomy w komunikacji po angielsku. Jednak pamiętaj o tym, że stosując skuteczne i najlepsze dla Ciebie metody ta długa droga może być niezwykle przyjemna i satysfakcjonująca! 😊