Small talk po angielsku – przydatne zwroty i ważne zasady

Czym jest small talk? 

W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się tematem small talku. Jednak czym on właściwie jest? Najprościej mówiąc small talk to umiejętność prowadzenia niezobowiązujących rozmów na różne tematy. Te krótkie, swobodne pogawędki przydają się często jako wstęp przed rozmowami na poważniejsze lub biznesowe tematy. O small talku mówimy też, kiedy poznajesz nowe osoby i nie wiedząc o nich zupełnie nic musisz wypełnić ciszę.  

Po co nam small talk?  

Funkcje small talku mogą wydawać się błahe, ale tak naprawdę są dosyć istotne dla całokształtu naszych rozmów i relacji. Dzięki niemu możesz łagodzić napięcie i rozluźniać lekko napiętą, szczególnie na początku znajomości, atmosferę. Small talk ułatwia też stopniowe budowanie relacji na bezpiecznym gruncie. Rozmowy na neutralne tematy mogą stopniowo prowadzić do głębszych, bardziej osobistych dyskusji, tworząc fundament dla trwałych znajomości. Small talk może być dla Ciebie nieocenionym narzędziem w kontekście biznesowym. Umożliwia on łatwe nawiązywanie nowych kontaktów i utrzymywanie relacji z istniejącymi już klientami lub kontrahentami.  

Zasady small talku 

Small talk z reguły powinien być swobodny i przyjemny dla obydwu stron. Aby taki był warto pamiętać o kilku zasadach. 

Po pierwsze, bądź sobą. Ludzie lubią autentyczność i widzą, kiedy w stresie próbujesz udawać kogoś, kim nie jesteś. Może to spowodować, że poczują się niekomfortowo i trudniej będzie Ci się z nimi rozmawiać. Poza tym, Ty sam, nie udając nikogo będziesz czuł się swobodniej i dzięki temu skupisz się bardziej na swoim rozmówcy.  

Po drugie, zachowaj równowagę między mówieniem a słuchaniem. Postaraj się, aby Wasza rozmowa była faktycznie rozmową, a nie monologiem jednej ze stron. Słuchaj uważnie swojego rozmówcy i daj mu przestrzeń na wyrażenie siebie, ale sam także podejmuj inicjatywę. 

Po trzecie, postaraj się używać tematów uniwersalnych i unikaj tych kontrowersyjnych. Szczególnie na początkowym etapie znajomości lub podczas rozmowy z obcymi ludźmi warto zadbać o to, aby temat był bezpieczny i nie wywoływał negatywnych emocji.  

Jakie tematy nadają się do small talku? 

Jak wspomnieliśmy wyżej, small talk kocha uniwersalne tematy, które sprawiają, że rozmowa jest lekka, łatwa i przyjemna. Aby swobodnie płynąć z prądem pogawędki możesz wykorzystać takie tematy, jak: pogoda, zainteresowania, hobby, plany na weekend, ulubione jedzenie, podróże, muzyka, filmy, książki oraz seriale. Rozmowa o tych przyjemnych, codziennych tematach nie tylko zapewni miłą atmosferę, ale pozwoli Ci też poznać drugą osobę.  

Przykładowe angielskie zwroty, przydatne w small talku, idealne na: 

 1. Rozpoczęcie rozmowy:
  • „Hi, how are you doing today?” (Cześć, jak się dzisiaj masz?) 
  • „Nice weather we’re having, isn’t it?” (Ładna pogoda dzisiaj, prawda?) 
  • „How was your weekend?” (Jak minął twój weekend?) 
  • „Have you been here before?” (Czy już wcześniej tu byłeś/byłaś?) 
 1. Podtrzymywanie rozmowy:
  • „What do you do for a living?” (Czym się zajmujesz?) 
  • „I recently saw/read/heard…” (Ostatnio widziałem/przeczytałem/usłyszałem…) 
  • „Do you have any plans for the holiday/weekend?” (Masz jakieś plany na święta/weekend?) 
  • „Have you seen any good movies or read any good books lately?” (Widziałeś ostatnio jakiś dobry film lub czytałeś jakąś dobrą książkę?) 
 1. Zmianę tematu:
  • „Speaking of which, have you heard about…?” (A propos, słyszałeś o.…?) 
  • „That reminds me, did you know…?” (To mi przypomina, czy wiesz…?) 
  • „On a different note, have you ever…?” (Zmieniając temat, czy kiedykolwiek…?) 
 1. Zakończenie rozmowy:
  • „It was great talking to you.” (Miło się z tobą rozmawiało.) 
  • „I’m glad we had a chance to chat.” (Cieszę się, że mieliśmy okazję porozmawiać.) 
  • „I hope to see you again soon.” (Mam nadzieję, że wkrótce się znowu zobaczymy.) 
  • „Let’s catch up again sometime.” (Spotkajmy się kiedyś ponownie.) 

 

Jak przełamać barierę językową? 

 

Dla osób, dla których angielski nie jest językiem ojczystym, small talk może stanowić wyzwanie ze względu na potrzebę szybkiego znajdowania odpowiednich słów i zwrotów, co wymaga pewnej płynności i swobody językowej. Najlepszym sposobem na rozwinięcie tych aspektów umiejętności językowych są zajęcia konwersacyjne z Native Speakerem, podczas których w naturalny sposób nabywasz swobody i pewności w komunikacji po angielsku.  

Small talk w biznesie 

Small talk w biznesie jest niezwykle przydatnym narzędziem. Nieważne, w jakiej branży ani na jakim stanowisku pracujesz. Jeśli masz jakikolwiek kontakt z ludźmi ta umiejętność może okazać się niezbędna. Small talk pozwoli Ci na zacieśnienie relacji ze współpracownikami i zbudowanie sieci kontaktów z potencjalnymi klientami lub kontrahentami. Ponadto, jeśli jesteś na stanowisku kierowniczym lub prowadzisz rozmowy rekrutacyjne, small talk pozwoli Ci rozluźnić swojego rozmówcę, dzięki czemu ogólna atmosfera stanie się przyjemniejsza i bardziej sprzyjająca efektywnej pracy. Jeśli czujesz się zestresowany na samą myśl o biznesowym small talku po angielsku pomyśl o naszym kursie Business English.  

Podsumowanie 

Small talk niektórym ludziom przychodzi naturalnie, a inni muszą włożyć wysiłek w nauczenie się go od podstaw. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to umiejętność niezwykle przydatna w codziennym życiu i warto ją rozwijać. Poza tym, small talk po angielsku to nic innego, jak swobodna konwersacja, a ta jest genialnym sposobem na naukę i wykorzystanie swoich umiejętności językowych w praktyce!