Jak gry online mogą pomóc Twojemu dziecku w nauce angielskiego?

Współcześnie dzieci spędzają mnóstwo czasu w Internecie. Często podejmowaną przez nie aktywnością jest właśnie granie w gry. Ale czy wiesz, że istnieją gry, które oprócz rozrywki mogą zapewnić Twojemu dziecku dodatkowe narzędzie do nauki angielskiego?

Znaczenie nauki języka angielskiego dla dzieci

Język angielski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie, dlatego umiejętność posługiwania się nim jest kluczowa i otwiera drzwi do wielu możliwości. Warto skorzystać z naturalnej łatwości dzieci do przyswajania nowej wiedzy i zadbać o naukę angielskiego już od najmłodszych lat. Znajomość tego języka umożliwi dzieciom też zapoznanie się z wieloma zasobami kulturowymi i edukacyjnymi dostępnych jedynie w wersji obcojęzycznej.

Dlaczego atrakcyjność formy nauki ma znaczenie dla najmłodszych?

Nie od dziś wiadomo, że warto łączyć naukę z zabawą. Atrakcyjność formy nauki może mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki dzieci przyswajają wiedzę. Odpowiednio zaprojektowane, interesujące narzędzia edukacyjne mogą budzić zaangażowanie i zainteresowanie, co z kolei sprzyja skutecznemu uczeniu się. Atrakcyjne dla dzieci formy nauki pomagają też utrzymać uwagę i skupienie ucznia na danej aktywności. Tak samo my, dorośli, chętniej uczymy się czegoś, co nas interesuje i łatwiej przyswajamy wiedzę, która jest prezentowana nam w ciekawy sposób.

Gry online jako narzędzie edukacyjne

Aby nauka języka angielskiego była dla Twojego dziecka łatwiejsza i przyjemniejsza warto zadbać o urozmaicanie jej w różne dodatkowe narzędzia. Jednym z nich są właśnie gry. Oto obszary, które mogą być rozwijane dzięki odpowiednim grom:

  1. Słownictwo – dzieci poznają w grach wiele nowych angielskich słów i wyrażeń. Często zrozumienie ich i prawidłowe wykorzystanie zwiększa szansę na zwycięstwo.
  2. Gramatyka – dużo gier online wymaga komunikacji z innymi graczami lub z botem. Aby komunikacja była skuteczna dzieci muszą stosować różne struktury gramatyczne. To pozwala na wykorzystanie suchej wiedzy teoretycznej w praktyce.
  3. Prawidłowa wymowa – niektóre gry, szczególnie edukacyjne, dają możliwość słuchania nagrań. Dzięki temu dziecko uczy się efektywnego słuchania, ale też poznaje prawidłową wymowę.

Czym kierować się przy wyborze gry?

Wybór gier online jest ogromny. Nawet skupiając się jedynie na tych edukacyjnych ich ilość nadal może przytłaczać. Na szczęście mamy dla Ciebie wskazówki dotyczące wyboru gry. Aby znaleźć odpowiednią zwróć uwagę na kilka aspektów:

  1. Poziom trudności – postaraj się o to, aby poziom języka angielskiego wykorzystywany w grze był dopasowany do poziomu umiejętności językowych Twojego dziecka.
  2. Zawartość edukacyjna – sprawdź, na jakich obszarach nauki angielskiego skupia się gra. Czy kładzie nacisk na rozwijanie słownictwa, umiejętności pisania, czytania czy może słuchania?
  3. Opinie i rekomendacje – zapoznaj się z opiniami innych rodziców. Oni przeszli już etap wyboru i mogą podzielić się swoim doświadczeniem z Tobą.

Inne zasoby uzupełniające naukę poprzez gry online

Chociaż forma nauki poprzez gry jest dla dzieci bardzo atrakcyjna to jednak nie powinna być jedynym i głównym sposobem na naukę języka angielskiego. Warto pomyśleć też o uzupełnienie tego procesu o inne narzędzia:

  1. Kursy językowe – regularne zajęcia z języka angielskiego są niezawodnym sposobem nauki. Pozwalają dziecku rozwinąć umiejętności mówienia, słuchania, pisania i czytania. Doskonałym rozwiązaniem są także konwersacje po angielsku z native speakerem online!
  2. Książki w języku angielskim – czytanie książek w języku obcym jest świetnym sposobem na rozwijanie słownictwa i zdolności rozumienia tekstu. Pamiętaj, żeby dobrać ich treść i stopień trudności do poziomu Twojego dziecka.
  3. Filmy i seriale w języku angielskim – oglądanie filmów i seriali w języku angielskim może pomóc w rozwijaniu umiejętności słuchania, ale też pozwala usłyszeć prawidłową wymowę. Podobnie jak gry, jest to sposób łączący naukę i relaks.

Podsumowanie

Gry online są jednym z  doskonałych narzędzi dodatkowych uzupełniających naukę języka angielskiego. Warto z nich skorzystać i sprawdzić, czy Twoje dziecko będzie nimi zainteresowane. Możliwe, że dzięki grom online nauka stanie się dla niego łatwiejsza i zdecydowanie bardziej przyjemna!


Poznaj naszych lektorów