Mów jak Native Speaker - znaczenie wymowy i akcentowania

Odpowiednie akcentowanie wyrazów w języku angielskim to coś, co wielu uczących się pomija. Może się wydawać, że to mało znaczący szczegół, nad którym można się skupić w późniejszych etapach nauki, tylko po to, żeby brzmieć lepiej. Nie jest to jednak prawdą. W rzeczywistości, odpowiednie akcentowanie potrafi zmienić znaczenie danego wyrazu, a w konsekwencji – całej wypowiedzi! 

Znaczenie akcentu 

Poprawnego akcentowania warto uczyć się już od początku nauki języka angielskiego. To sprawi, że już od początku będziesz mógł pochwalić się poprawną wymową. Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię, że odpowiednie akcentowanie jest bardzo ważne, spójrz na przykłady poniżej. 

OBject (rzeczownik) – obiekt, przedmiot   VS  obJECT (czasownik) – sprzeciwiać się, oponować 

PREsent (rzeczownik) – prezent, dar   VS  preSENT (czasownik) – prezentować, przedstawiać 

Akcentowanie ważne jest również w perspektywie całych zdań. Przykładowo: 

„I didn’t say he stole the money.” – Zależnie od tego, na które słowo położysz nacisk, zdanie to może oznaczać różne rzeczy. Na przykład, akcent na „didn’t” sugeruje, że to ktoś inny to powiedział, a nacisk na „he” wskazuje, że to ktoś inny mógł to zrobić. 

 

Zanurzenie językowe idealnym sposobem na opanowanie akcentu 

Zanurzenie językowe to metoda nauki, o której wspominaliśmy już dużo razy. Zakłada ona obcowanie z językiem angielskim tak często, jak to możliwe i czerpanie korzyści z wykorzystywania różnych źródeł. Przykładowo, jednym z elementów zanurzenia językowego może być słuchanie treści po angielsku. W zależności od tego, na jakim poziomie się obecnie znajdujesz, możesz wybrać podcasty lub audiobooki mniej lub bardziej zaawansowane. Słuchanie treści po angielsku pomoże Ci osłuchać się z różnymi akcentami i zapoznać się z wymową.  

 

Potęga powtarzania  

Najlepszą i jednocześnie najprostszą metodą nauki prawidłowego akcentowania oraz wymowy jest powtarzanie. Możesz powtarzać nowe wyrazy zasłyszane z podcastach, filmach lub piosenkach, a także wdrożyć tą metodę ćwiczeniową na swoje lekcje angielskiego. W internecie znajdziesz też mnóstwo stron dotyczących poprawnego akcentowania, na których dostępne są nagrania, służące właśnie do powtarzania ich głośno. Dodatkowo, dobrym nawykiem jest sprawdzanie wymowy każdego nowopoznanego słowa lub wyrażenia.  

 

3 metody na ćwiczenie akcentowania

1. Świadome akcentowanie w czytaniu – zacznij od czegoś prostego, czyli aktywnego czytania na głos. Postaraj się czytać powoli i ze zrozumieniem, skupiając się na odpowiednim akcentowaniu słów. 

2. Zmiana znaczenia przez akcentowanie – poszukaj w internecie przykładów zdań, które zmieniają swoje znaczenie w zależności od akcentowania poszczególnych ich części. Poniżej podrzucimy Ci parę z nich: 

 

I thought you needed help with this

Zmieniając akcent, można wyrazić zdziwienie, że pomoc nie jest potrzebna, podkreślić, że pomoc dotyczyła konkretnie tego zadania, lub wskazać na osobę, która miała potrzebować pomocy. 

You didn’t have to invite her.

Akcent na „didn’t” sugeruje, że mówca podkreśla, iż zaproszenie nie było koniecznością. Akcent na „have” może sugerować, że chociaż zaproszenie nie było wymagane, mogło być jednak mile widziane. Akcent na „her” podkreśla, że zaproszenie konkretnie tej osoby było niewskazane lub nieoczekiwane. 

We’re going to eat, Grandma.

Bez przecinka i odpowiedniego akcentu, zdanie może zabrzmieć jak zapowiedź zjedzenia babci. Poprawne akcentowanie i interpunkcja (przerwa po „eat”) zmieniają znaczenie na zaproszenie babci do wspólnego posiłku. 

 

3. Zabawy językowe – zaproponuj zabawy językowe na swoich zajęciach z angielskiego. Najlepszymi będą te, które wymagają akcentowania określonych słów w zdaniach, np. rytmiczne recytowanie zdań z akcentem na różnych słowach. Takie zabawy językowe mogą być świetnym pomysłem szczególnie w przypadku zajęć grupowych. 

 

Feedback od Native Speaker’a

Feedback od Native Speakera dotyczący Twojego akcentowania jest bezcenny. Jest to najskuteczniejszy sposób na naukę poprawnej wymowy. Personalizowane zajęcia z Native Speakerem pozwolą Ci skupić się na tych głoskach, słowach i wyrażeniach, których wymowa idzie Ci gorzej niż wymowa innych. Dzięki temu dostosujesz naukę do siebie i szybko zauważysz efekty. Pamiętaj jednak o tym, żeby zadbać o wybór dobrego Native Speakera, który sam będzie mógł pochwalić się doskonałą wymową. W tym celu zawsze pytaj szkołę o certyfikaty, jakie posiadają ich lektorzy.  

Podsumowanie 

Prawidłowe akcentowanie to temat, który z pewnością jest niedoceniany wśród osób uczących się języka angielskiego. Jeśli sam należysz do tego grona nie zwlekaj i zapisz się na zajęcia z Native Speakerem, żeby przekonać się, jak szybko możesz zacząć mówić, jak on. 😊