Łatwa i przyjemna nauka angielskiego - jak to zrobić?

Różne powody, dla których uczysz się angielskiego 

Powodów, dla których chcesz uczyć się języka angielskiego jest wiele. Może dużo podróżujesz i chcesz swobodniej się komunikować? Może zmieniasz pracę lub stanowisko na takie, które wymaga od Ciebie znajomości angielskiego? A może robisz to po prostu dla siebie, traktując naukę języka obcego jako część rozwoju osobistego? Nieważne, jaki jest Twój powód, możesz sprawić, że nauka angielskiego będzie dla Ciebie dużo łatwiejsza!

Trudności, które możesz napotkać 

Jeśli pierwsze doświadczenie z nauką angielskiego jest już za Tobą to pewnie wiesz, że nie zawsze jest to droga od początku usłana różami. Prędzej czy później pojawiają się nieprzewidziane trudności, które albo sprawiają, że nauka jest dla Ciebie mniej atrakcyjna, albo całkiem z niej rezygnujesz. Jedną z takich trudności może być po prostu nuda. Jeśli metody nauczania, tematy, sposoby czy całe lekcje przestaną być dla Ciebie ciekawe, będzie Ci dużo trudniej wytrwać w procesie. Być może zastanawiasz się, czy da się temu zapobiec? Aby się dowiedzieć, czytaj dalej. 😊 

Wyjście poza lekcję – otaczanie się językiem 

Aby ułatwić sobie naukę angielskiego i ją usprawnić warto pamiętać, że nie kończy się ona na lekcji. Zajęcia stacjonarne lub online, z polskim lektorem lub native speakerem to zazwyczaj tylko godzina lub dwie w ciągu całego tygodnia. Oczywiście, regularne zajęcia z native speakerem są niezwykle skuteczne i warto na nie uczęszczać, ale jeśli zależy Ci na maksymalizacji efektów nauczania, warto pomyśleć o wyjściu poza lekcję, czyli otaczanie się językiem angielskim w codziennym życiu. 

Metoda zanurzenia językowego 

Jedną z metod nauczania języka angielskiego, która wykorzystuje właśnie otaczanie się językiem jest metoda zanurzenia językowego (ang. language immersion). Polega ona na intensywnym kontakcie ucznia z językiem, którego się uczy, poprzez jego używanie w naturalnych kontekstach komunikacyjnych. Ważna jest duża ekspozycja na angielski i wykorzystywanie zdobytych dotychczas umiejętności w praktyce. Uczniowie są zanurzeni w języku docelowym przez większość czasu nauki, co oznacza, że większość instrukcji, dyskusji oraz aktywności odbywa się w tym języku.  

Czy to znaczy, że aby skutecznie nauczyć się języka musisz rzucić wszystko i wyjechać do obcego kraju? Niekoniecznie! Na początku warto spróbować lekcji angielskiego z native speakerem, który będzie się z Tobą komunikował jedynie po angielsku, dzięki czemu Ty sam będziesz musiał wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. 

Jak otaczać się językiem? 

Jednak tak, jak pisaliśmy wcześniej – zajęcia z lektorem najlepiej połączyć z innymi metodami. Metoda zanurzenia językowego obejmuje także otaczanie się językiem obcym. Ale co to właściwie znaczy i jak to zrobić? 

Możesz zacząć od rzeczy prostych i przyjemnych, czyli oglądanie filmów lub seriali. Postaraj się, aby jak najwięcej oglądanych przez Ciebie treści było właśnie w języku angielskim. Dzięki temu nie tylko osłuchasz się ze słownictwem i wymową, ale też wyjdziesz z nauką poza lekcje.  

Tak samo z książkami. Jeśli Twój poziom angielskiego nie pozwala Ci jeszcze na wiele, sięgnij chociaż po te najłatwiejsze. Na rynku znajdziesz mnóstwo propozycji.  

Postaraj się też mówić! Jeśli nie lubisz rozmawiać sam ze sobą, zorientuj się, czy wśród znajomych masz kogoś, kto dobrze mówi po angielsku i umów się z nim na pogawędkę. 

Myśl o korzyściach, postaw cele 

Pomocne w procesie nauki może być także postawienie sobie konkretnych celów i myślenie o korzyściach. Wyobrażając sobie, że podczas urlopu w przyszłym roku komunikujesz się płynnie i swobodnie po angielsku, możesz zdecydowanie podnieść swój poziom motywacji. Takim celem może być także przeczytanie pierwszej książki po angielsku, napisanie e-maila bez sięgania po pomoc w postaci internetowego tłumacza lub wsparcie swojego dziecka w zadaniu domowym z angielskiego. 

Podsumowanie 

Aby ułatwić sobie naukę języka angielskiego bardzo ważne jest, aby starać się uczynić ją jak najbardziej ciekawą. W naszej szkole dzięki personalizacji zajęć z native speakerem tematy lekcji są zawsze interesujące dla uczestników. Nasi lektorzy wykorzystują także najróżniejsze narzędzia dydaktyczne (np. Zajęcia 360), które sprawią, że nie będziesz się nudzić. Po Twojej stronie jest natomiast wyjście poza lekcję, utrzymanie motywacji i obserwowanie jak droga, którą jest nauka angielskiego, staje się celem i przyjemnością samą w sobie!